Festival Muzika Paka 2007 – podrobný program festivalu
(archiv programu)

Občanské sdružení Open Art Nová Paka ve spolupráci s Muzeem, kulturním střediskem, knihovnou, kinem, Informačním střediskem–čajovnou Šen–nung, hudebním klubem Sekec Mazec, díky podpoře Městského úřadu v Nové Pace, Ministerstva kultury ČR, Krajského úřadu v Hradci Králové, Nadace Český hudební fond Praha, Nadace Český fond umění, Nadace Život umělcecelé řady sponzorů, vás zve na dvanáctý ročník festivalu Muzika Paka.

Pátek 25. května – festival Muzika Paka 2007

16:00 – knihovna

Jaroslav Moravec – „Meditace ve fotografii“ (výstava fotografií)

Foto: Jaroslav Moravec – „Meditace ve fotografii“ (výstava fotografií)

http://www.jmoravec.com/

16:30 – před klenotnicí

Rebel móda a pouliční Street-star styl (live art)

17:30 – kino

Filmové okénko společnosti „Punk Film“ Praha: Půl čtvrté – krásný film o krásných lidech

Celovečerní dokument Půl čtvrté režiséra Tomáše Hodana se odehrává na Zakarpatské Ukrajině. Je to místo, kde lidé obnovili chlévy, začali znovu chovat krávy, ovce a kozy, pěstovat brambory. Zakarpatská Ukrajina totiž učinila po pádu komunismu zvláštní krok – krok směrem zpátky. Dokument rozhodně není cestopis, ani neřeší žádné velké společenské problémy. Zkoumá vztah štěstí a spokojenosti v závislosti na materiálních podmínkách. Vypráví o bohatém životě lidí, kteří ví, že sám život je dar. „Když není na mléko, je potřeba sehnat krávu. Když shoří dům, musí se postavit nový. Ale když je svátek, je třeba vypálit samohan…“
Kousek před Rachovem se tyčí mramorový pomník a na něm je zlatým písmem napsáno Geografický střed Evropy.

http://www.punkfilm.cz/

Vstupné: 50,– Kč
19:00 – velký sál MKS

Divadlo „Buchty a loutky“: Tibet – tajemství červené krabičky

Foto: Divadlo „Buchty a loutky“: Tibet – tajemství červené krabičky

Představení podle stejnojmenné knihy Petra Síse. Dojemný příběh bez děje, jak velké může být stýskání mužských srdcí otce a syna, jak drsný může být svět, vzdálený pár hodin cesty letadlem, jak rudý může být konec příběhu. S předměty posunují ruce Buchet a loutek, hudbu živě míchají démoni noci.

Osvoboďte Tibet z červené krabičky!

http://www.divadlo.cz/bal/cesky/nabidka/nabidka_tibet.html

Vstupné: 90,– Kč
21:00 – Novopacké sklepy

Sui Vesan (SK)

Foto: Sui Vesan (SK)

Suí Vesan je speváčka, inštrumentalistka a skladateľka zo Slovenska. Hudobní kritici zaraďujú jej štýl do oblastí World Music a Dadajazz. Ona sama nazýva svoju hudbu Ozvučenie Pravdy.
Jej tvorivosť je neohraničená pre hudobný prejav a možnosti, ktoré využíva jednak v spôsobe hry na gitaru (s bodliakom, s trávou…), ale najviac vo svojom hlase. Ten sa pohybuje v širokom rozsahu, viacfarebnosti a zároveň detskej hravosti. Z jej tvorby cítiť slobodu, ale aj disciplínovanosť. Princíp spravodlivosti obohacuje silná energia a nad všetkým víťazí radosť a poznanie. Veľmi konkrétne touto hudbou zasahuje vekovo aj názorovo rozdielnych poslucháčov, dokáže ich vtiahnuť do neviditeľného mikrokozmu a umožňuje im navštíviť Jednotu všetkého.

http://www.suimusic.com/

Vstupné: 90,– Kč
22:00 – hudební klub Sekec Mazec

Computer–music (jevištní chillout)

Představení je součástí projektu Nová síť 2007 podpořeného MKČR a Visegrad Fund.

http://www.handagote.com/

Vstupné: 100,– Kč (na celý koncert v rokáči)
23:00 – hudební klub Sekec Mazec

MIDI LIDI – Elektro.Video.Láska… čekání na robota

Foto: MIDI LIDI – Elektro.Video.Láska… čekání na robota

Band Members: Marek. Lisa. Holoubek. Cenek. Hruba. Kolousek.

http://www.myspace.com/MidiLidi

24:00 – hudební klub Sekec Mazec

I love 69 popgejů

http://www.ilove69popgeju.net/

24:00 – kino

El Topo (Alexandro Jodorowsky)

Foto: El Topo (Alexandro Jodorowsky)

První kultovní film Alexandra Jodorowskeho z ranných sedmdesátých let natáčený v Mexiku. El Topo (nebo krtek v angličtině) je gangster (hraný Jodorowským), který oblečený kompletně v černé kůži, jede na koni se svým sedmiletým synem pouší, než narazí na místo masakru. Jeden z těch co masakr přežije, pak popisuje El Topovi viníky a El Topo se dá na cestu pomsty. (Převzato z CSFD.cz)

http://www.csfd.cz/film/72254-topo-el/

Vstupné: 50,– Kč

Sobota 26. května – festival Muzika Paka 2007

09:00 – před klenotnicí

UNDO – pouliční ručně řezané disko

Foto: UNDO – pouliční ručně řezané disko

Johana Švarcová – Jan Turner – David Doubek (zpěvy, samplery, kytary, baskytary, foukací harmoniky, syntezátory, perkuse)

Skupina undo hraje ručně řezané disko. Tam kde jiní programují, undo hraje živě. Naše vlivy jsou Kraftwerk, Johnny Cash, Coil, Dunaj a Cabaret Voltaire.
Během zkoušení v létě 2006, když jsme s kapelou začali, jsme objevili, že můžeme různé přístroje, které jsme chtěli používat původně jen jako elektronické pozadí pro kytary, používat jako nástroje a hrát přímo na ně. Kytary pak trochu ustoupily a vepředu jsou nyní pořád častěji SU700 + A4000 (Johana), Mpc2kxl (David), Mpc1k + Korg EA1 (Jan), hrané živě, bez kliku, metronomu nebo playbacku + zpěv. Zní to trochu jako urban–country, trochu industrial, trochu disko.

http://www.undo.cz/

09:00 – klenotnice

Martin Zet – výstava

Czech artist Martin Zet is a bastard.

http://www.divus.cz/umelec/cz/pages/umelec.php?id=966&roc=2003&cis=2#clanek

09:30 – Suchardův dům

Vernisáž Výstavy medijních kreseb

Medijní kresby a další dokumenty o spiritismu - nejnovější přírůstky Městského muzea Nová Paka.

Vystaveny budou především kresby, ale i pohlednice, literatura z činnosti, která vytvořila z Nové Paky centrum tohoto hnutí dík působení vůdce československých spiritistů, jehož 70. výročí úmrtí jsme si vloni připomněli.
Výstava se koná od 26. května do 24. června 2007.

http://www.muzeum.cz/vystavy.htm

10:30 – MKS

Divadlo FESTE: Indentita I.: Náš islám

Foto: Divadlo FESTE: Indentita I.: Náš islám

Projekt vznikl jako koprodukce Divadla Feste a Experimentálního prostoru Roxy/NoD. Jeho hlavním cílem je polemika s mediální prezentací islámského světa ve sdělovacích prostředcích. „Náš divadelní projekt se pokouší odhalit příčiny mystifikací a nedorozumění porovnáváním prezentace islámského světa v médiích se skutečnými parametry reality,“ řekl o performance její režisér Jiří Honzírek a dodal „projekt se proto skládá z divadelního představení, diskuse a projekce dokumentárního filmu, který byl natočen v brněnské mešitě.“

Vůbec poprvé tak na českých jevištích vznikl autorský projekt, na jehož přípravě se podílí velvyslanectví většiny muslimských či arabských zemí v České republice. Filosofickou supervizi představení zajistili přední čeští odborníci v oblasti arabistiky a islamologie. Příprava samotného projektu pak probíhala ve spolupráci s katedrou Mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

V performance vystoupí herci Divadla Feste Tereza Richtrová, Eva Kodešová a Jan Grundman. Text napsal Tomáš P. Kačer, hudbu složil Jiří Starý, výpravu navrhly Radka Vyplašilová a Renata Slámková.

http://www.reptos.cz/divadlo.htm

Vstupné: 90,– Kč
12:00 – Novopacké sklepy

Sylvie Krobová a Oto Sukovský

Foto: Sylvie Krobová a Oto Sukovský

Pěvecký potenciál Sylvie Krobové je nevídaný v našich končinách nejen profesionalitou, ale i nesporným talentem a citlivostí. Proto je také Sylvie obklopena výbornými muzikanty. Zaplnila místo, které v naší hudební scéně chybělo a přidala k tomu svoji otevřenost, své nejhlubší citové prožitky, které odevzdává svým posluchačům. Při koncertě Sylvii opravdu věříte, což je dar, kterým se může pochlubit málokdo.
Jak může tato dáma odhalovat své nitro svým posluchačům tak silně? Že se jim dokáže tak odevzdávat? Jak může tato dáma vyvolat v očích slzy i těm nejtvrdším náturám?
Možná je to díky jejím ruským kořenům, možná prostředím, kde vyrůstala, ale rozhodně díky své krásné duši. To je odpověď na tyto otázky a také výzva pro ty, jež její šansony či balady ještě neslyšeli.

http://www.sylviekrobova.com/

Vstupné: 60,– Kč
14:00 – malý sál MKS

Rádio Ivo: Život nedoceníš

Foto: Rádio Ivo: Život nedoceníš

Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon…
Radio Ivo je přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik.
Hra ŽIVOT NEDOCENÍŠ v režii Romany Bohunské a její další repríza s novým námětem. Výrazová civilnost a zvukový realismus v pozvolném tempu.
Hrají: Johana Švarcová, Petr Marek, Marian Moštík

Představení je součástí projektu Nová síť 2007 podpořeného MKČR a Visegrad Fund.

http://www.unarclub.cz/RadioIvo.html

Vstupné: 60,– Kč
16:00 – kino

Václav Havel: Zahradní slavnost v podání Divadla Na tahu

Pokus o ne zcela tradiční výklad Havlovy slavné divadelní hry z šedesátých let. Divadlo Na tahu se tak po osmi letech znovu vrací k začátkům Havlovy dramatické tvorby s ambicí prokázat, že způsoby, jakými se budují kariéry mezi zahajovačskými službami a likvidačními úřady neztratily nic na svém absurdním „půvabu“.

http://www.divadlo.cz/divadlonatahu/zs0001.html

Vstupné: 100,– Kč
18:00 – Novopacké sklepy

Kurt Schwitters – Ursonate

Zakladní dílo dadaistické poezie provedou naživo Pavel Novotný a Jaromír Typlt.

http://video.google.com/videoplay?docid=-590122746954208595&q=ursonate

20:00 – velký sál MKS
Vstupné: 200,– Kč (na celý koncert v MKS)
22:00 – velký sál MKS

Sendreiovci (SK)

Foto: Sendreiovci (SK)

Sendreiovci (dříve Kokavakere lavutára) je romská folklórní kapela, která od svého založení v roce 1997 účinkovala při mnoha různých příležitostech po celé Slovenské republice a v zahraničí (v České republice, Polsku, Maďarsku, Norsku, Holandsku Itálii.). Mj. vystupovali např. na romském festivalu Khamoro v Praze, v roce 2005 získali pozvání na International Gipsy Festival Tilburg (Holandsko) nebo Sziget festival v Budapešti a několikrát vystoupili na festivalu Pohoda, Trenčín. Zpěvačka skupiny, Janka Sendrei, vystoupila dokonce jako zástupce slovenské kultury na speciálním koncertu v newyorkské Carnegie Hall.

Vedle své vlastní bohaté koncertní činnosti jsou Sendreiovci také doprovodnou kapelou známého slovenského romského souboru Romani Luluďi a držiteli mnoha ocenění za šíření a zachování romské kultury a tradic. Členové skupiny se kromě hudební činnosti aktivně podílejí na přípravě projektů vlastního kulturně-výchovného občanského sdružení Láčho drom, které kromě dalších projektů v oblasti romské kultury organizuje festival Balvalfest, na nějž se pravidelně sjíždí kapely z celé Slovenské republiky a v posledních letech i z ČR.

Skupina vydala zatím dvě nahrávky s různými styly hudby, jejichž hlavním cílem je zachovat romskou hudbu pro širokou veřejnost. Vystupuje v tomto obsazení: tři kytary, housle, akordeon, kontrabas a dva sóloví zpěváci.

Vstupné: 150,– Kč (na poslední dvě kapely v MKS)
24:00 – velký sál MKS

Tleskač pilsner SKA orchestra

Foto: Tleskač pilsner SKA orchestra

http://www.tleskac.cz/

Vstupné: 100,– Kč

Neděle 27. května – festival Muzika Paka 2007

09:00 – kino
Vstupné: 20,– Kč
10:30 – klášter

Duchovní hudba v klášterním chrámu

Monika Chmelařová (varhany), Petra Chmelařová (příčná flétna), Jakub Skramlík (fagot)

Vstupné: 50,– Kč

Doprovodné akce – festival Muzika Paka 2007

čajovna Šen-Nung

Výstava v čajovně

tam, kde kov nezrezne

Jan Bek (umělecký kovář): Výstava objektů z kovu

před klenotnicí

Výstava keramiky & workshop Michal Kaňák

v areálu festivalu

Jana Kalinová „Zahrádka pro krtka“

kde bude možné tančit

Duo Sy-k@t

Krátké taneční duety, vznikající z improvizace. Experimentování s principy času, prostoru, tvaru a pohybu.

1. KROUŽENÍ
Kulaté a oblé tvary, kruhy, oblouky, rozbíhající a uzavírající se v plynoucí nekonečno. Setkávání a rozcházení v neustálém toku času.

2. MECHANISMUS
Stroj, strojovitost. Jeden článek závislý na druhém. Každý sám, ale nikdy jeden bez druhého.

3. KOMÁŘI
Etuda pohybového divadla. Bzučící komáři kolem nás a v nás.

kdekoli v areálu festivalu

Mechanické divadlo Roberta Smolíka: O Krakonošovi

Foto: Mechanické divadlo Roberta Smolíka: O Krakonošovi

kdekoli po setmění

Projekce filmu: Jak to viděl Zbyněk Fišer (in memoriam Egon Bondy)

Zpět k navigaci.Copyright (c) 1996–2007 Open Art Nová Paka – veškerá autorská práva vyhrazena, design: IdeFixx, engine: Jakub&Ondřej