Úvodní zprávičky k XI. ročníku festivalu Muzika Paka 2006
(archiv zpráv)
Trochu nečekané, ale opravdu potěšující…
O co jde? Právě dnes 26. května byl náš web oceněn Stříbrným jehličím serveru Mraveniště.org Jana Biena. Tímto mu děkujeme za ocenění, kterého si velice vážíme ;)
Překvapení – Iva Bittová vystoupí pro Muziku Paka!
Byť se můžete dočíst na oficiálních stránkách Ivy Bittové, že letošní termíny koncertů jsou již uzavřeny, tak vás můžeme potěšit s pozváním k jejímu výjimečnému představení pro Muziku Paka…
S houslemi si zpívám a vytvářím vlastní hudbu, kterou se živím profesionálně; koncertuji doma, v Čechách i na Moravě, i po celém světě. Housle jsou jedním z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Utvářejí mne, přeměňují, probouzejí city i emoce, esteticky naplňují, dovedou mi ukazovat nejvyšší hodnoty jak ve vztahu k hudbě, tak i k lidem a k sobě samé. Proto je miluji a milovat znamená žít!
Pa–li–Tchi a Sake33 – novinky festivalového programu
Můžete se těšit na páteční vystoupení party ohně a tance Pa–li–Tchi, kteří rozsvítí půlnoční náměstí svými ohnivými kruhy. A kdož se díky paličům rožhne nejvíc, bude se moci osvěžit vodou v packý kašně, kde voda krásného bláznovství snad je…
Do klidného sobotního odpoledne mezi nás přijde ústecký writer Sake33 jenž svým sprejem a barvami nabídne jiný pohled na tvar a výraz prostoru kolem nás. Budete–li chtít vnese do vašich představ myšlenku či nápad anebo vás prostě potěší pohled na bezprostřední tvorbu na ulici.
Změny v sobotním představení Autopilot
Bohužel Ishimo Yumiko, která projekt Autopilot doporovází, na festival nepřijede kvůli zdravotním potížím. Místo ní k nám zavítá čínská zpěvačka Jing Lu.
Jing Lu(1981) vystudovala základní a střední školu v Číně. Od roku 1996 žije v České republice. Studuje na Karlínském gymnáziu v Praze, věnuje se zpěvu, tanci a čínské kaligrafii. Získala několik prvních cen v soutěžích čínské televize a české soutěži „Děti a svět“. Na českém jevišti debutovala v představení Marné tázání nebes v roce 2001, dále hrála v projektu Čajovna KarMa. V roce 2005 vytvořila jednu z postav site–specific projektu v uprchlickém táboře Bělá pod Bezdězem V 11:20 tě opouštím! Je jednou z tváří kampaně Spolu proti rasismu. Je členkou Archa.lab.(divadlo Archa, Praha). A nyní ji máte možnost spatřit na scéně po boku Pavla Fajta a Ondřeje Smeykala…
Oleg Žukovskyj (Děrevo) – workshop
Jako lektor „Bezvědomí na jevišti“. Člen Formalneho Teatru, Děreva a hostující člen Teatru Novogo Fronta se zaměřuje na hledání harmonie, odhalovaní andělského, nejvyššího stupně otevřenosti herce. V herecké dílně se zaměří na cvičení vnímání vlastního těla a těla druhých. Dílna potrvá 5 hodin. Předchozí divadelní praxe není nutná. S sebou volné oblečení na cvičení.
Cena 333,– v předprodeji, 380,– na místě.
Muzika Paka… koncem května v podhůří Krkokonoš
V letošním roce se již po jedenácté setkáme s festivalem Muzika Paka, aneb „kultura okraje v kraji blouznivců“. Letos tento festival začíná v pátek 26. května a bude se programově prolínat s „Muzejní nocí“, kterou organizuje Městské muzeum v Nové Pace. Domníváme se, že je to ku prospěchu věci, obě kulturní setkání se tím vzájemně obohatí a návštěvníci z jiných míst mohou tak ještě lépe pochopit „proč zrovna zde, v tento čas“…
Festival začíná
Začínáme v 16.00 odhalením pamětní desky Ladislava Zívra (ulice Legií), při kterém promluví Phdr. Jaromír Zemina a ředitel muzea Miloslav Bařina. Poté (v 17.00) v Městské knihovně Vám představí Simona Ducháčková obor prostorové tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. A v 17.30 se již můžete těšit na „Setkání s kočkou“ v tvorbě Luboše Typlta, tedy na jeho obrazy ve výstavní síni Suchardova domu. Výstavu zahájí Ondřej Anděra a zahrají Vám k tomu W.W.W.
Večerní blok „Divadlo zní“
V 18.00 jste pak zváni na večerní blok „Divadlo zní“, ve kterém Vám zazpívá herec Jiří Schmitzer, herec, scénárista Jan Budař a jeho Eliščin band, Krásný stěhovák a Sexuální nábytek divadla „Beruška“ a Bruno Ferrari a jeho band. Kdo vydrží ještě déle může pak zavítat do místního rock klubu a „polaskat“ se zde v rytmu „novopacké samby“, aneb „packé skupiny nadělují“ („Novopacký sběr“).
Sobotní festivalové dění
Druhého dne ráno (9.00) Vás pak probudí „Bubny v parku“, packé Yabary a její brazilské rytmy. V 10.00 se pak společně vydáme na představení divadla Poli, „Rakvičkárna“ (pozor toto představení je pro malé i velké)… A po tomto divadelním zákusku přicházejí opravdové „slovenské divadelní halušky“ v podobě představení „Šalom alejchem“ („Mier s vami“). Jde o autorskou sólovou inscenaci, díky které si Ivan Martinka odvezl z divadelních přehlídek ne jednu cenu…
Filmové Famu okénko s podtitulem „To Vám připravili bří Sukové“ na Vás pak mrkne ve 12.30. (Uvidíme jestli zamrká nebo jen mrkne…) Dívčí kvartet Psalteria, díky výrazným vokálům ne nepodobný finské Varttině aneb závan středověku v Novopackých sklepích! A „Rakvičkárna“ nám uvede i další „slovenský bonbónek“, divadelní performanci „Koupil jsem si v Ikea lopatu na vykopanie svého vlastného hrobu“ aneb „Pohlad na to, čo robia ludia“…, zprávu o našich novodobých „rituálech“ vám na pódiu přepíše „Phenomenotheatre“. 0 půl páté můžete zaskočit opět do Novopackých sklepů, kde nám Jaromír Filip Typlt řekne „několik slov“ ke své nové „hře“… A hodinu poté (v 17.30)by se měl objevit Oleg Žukovskyj, člen legendárních ruských souborů „Děrevo“ a „Formalnyj těatr“, který sem přenese trochu toho „jiného“ divadla. Možné je, že některé zaskočí, ale věříme, že mnohé vezme sebou …, třeba jen na nedělní worshop do „Bezvědomí na jevišti“.
Hlavní večerní koncert
Od 19.00 začne pak již klasický sobotní příděl zvuků, tónů a rytmů. Bude tam český „Autopilot“ ( Pavel Fajt – bicí, Ondřej Smeykal – didjeridoo) s japonskou zpěvačkou, členkou světoznámé japonské avangardní skupiny „Papaya Paranoia“ Ishimo Jumiko, dále vystoupí Genadij „Gendos“ Čamzyryn – (a jeho šamanský hrdelní zpěv z Tuvy, spolupracuje z Huun–Huur–Tu), herečka divadla Sklep a zpěvačka Monika Načeva se svým novým projektem, a patnáctičlenná rómská kapela „Čilágos“, která se po americké odmlce představí též na letošním Respectu.
Nedělní závěr festivalu
A pak již zbývá nedělě. Ráno (9.00) opět pospíchejme do kina, „promítání pro malé i velké“ a poté tentokráte do Husova sboru na Fajtův samostatný projekt. Kdo chce být v „bezvědomí“, tak Oleg jej tam v odpolední tvůrčí dílně zajisté dovede…
Kromě tohoto programového bloku můžete navštívit i mnohá jiná setkání. Díky „Muzejní noci“, která v letošní ročník mezi nás vstoupila si od 18.30 (Suchardův dům) máte možnost prohlédnout výstavu o šesti roubených kostelích, které byly počátkem minulého století převezeny do tehdejší Československé republiky. Mezi 19–22 hodinou pak jeden takový kostelík můžete navštívit na zdejším Husůvě kopci. A ve 20.00 pan ředitel muzea Miloslav Bařina zavzpomíná v „Povídání o Suchardech a Suchardově domě“. Též se zde setkáte od 19 do 22.00 s hudebním restaurátorem Ladislavem Dufkem a se ševcem, který spravuje a dělá boty… V novopacké „Klenotnici“ (přízemí budovy) pak porovnáte, co „vytavila“ příroda a co člověk aneb „Výtvarné objekty Josefa Šafaříka a Adély Bébarové (Umprum Praha) z kovu a ze skla“. Na schodišti a v prvním patře budovy bude pak pro Vás připraveno setkání s meditativními obrazy Stanislava Weigla skrze jeho výstavu „Umění dívat se“. Obě budovy muzea „Suchardův dům“ a „Klenotnici“ budete v pátek moci navštívit zdarma a to až do 22.00.
Jde o předběžný program, který byl takto stanoven v polovině dubna, proto sledujte případné změny v sekci program, případně v médiích. Vstupné na celé tři dny (permanentka) byla stanovena na 330 Kč v předprodeji a 380 Kč na místě, bude též možnost si zakoupit vstupné na jednotlivé akce. Děkujeme za pochopení.
Článek pro časopis Achát (květen 2006).
Plakát (s časy a cenami A4) Muzika Paka 2006 (PDF, 140 kB).
O Nové Pace
Nová Paka je malé podkrkonošské město ležící 16 kilometrů severovýchodně od Jičína.
V okolí Nové Paky se kdysi kutalo. B. Balbín uvádí, že v kapli nad městem a později v kostele byla chována mariánská socha, proslulá zázraky. Podle staré pověsti byla nalezena přímo v dolech. Byly k ní konány pouti. V kostele Nanebevzetí Panny Marie je zajímavý iluzívní oltář a barokní obraz sv. Kryštofa. Ve městě je známá klenotnice polodrahokamů z okolí (acháty, ametysty, jaspisy a zkameněliny).
Martin Stejskal, Labyrintem tajemna, Průvodce po magických místech Československa
Malé město ležící v Podkrkonoší, někdejší středisko duchařů, blouznivců, vizionářů, vyšinutých umělců, pověstné město bláznů, místo nanejvýš zrádné k životu. Kupodivu zde trvale žije okolo deseti tisíc lidí. První zmínky o Nové Pace pocházejí ze 14. století. Název vznikl nejspíše ze staročeského slova paký, tj. opačný, protichůdný, protivný, zlý. Nová Paka je městem ležícím na opačné, paké straně skutečnosti. Z Nové Paky a blízkého okolí pochází celá řada významných či alespoň nepřehlédnutelných, svérázných umělců, kteří byli vesměs spjati chmurným pohledem na svět (zvláště spisovatelé Jan Opolský a Josef Karel Šlejhar, ve svém raném díle i sochař Bohumil Kafka) a vizionářskou imaginací (Josef Kocourek a jeho vrstevníci, sdružení později ve Skupině 42: sochař Ladislav Zívr, fotograf Miroslav Hák, malíř František Gross). Nelze opomenout ani malíře Josefa Tulku, který beze stopy zmizel někde v italských klášterech, a rozvětvenou rodinu Suchardů. Atmosféře Nové Paky, která má dodnes své velké vyznavače, je věnována básnická sbírka Františka Pečínky Dojmy z Paky (1897) a dále pak prózy Josefa Kocourka Jensen a lilie (1926, Edice Demolice 1998, s ilustracemi Víta Ondráčka) a Jaromíra Typlta Opakem o překot (Host 1996, s fotografiemi Aleše Kuneše). Jedinečnou vzpomínkou na počátek století je kapitola Novopacký exil z pamětí Karla Sezimy, a bylo by možné jmenovat ještě spoustu dalších obrazů, fotografií, soch a básní…
Takový krutý, tvrdý kraj. Větry tu tence fičí,
na každém kopci vdechuješ éthéry stále řidčí.
Žravý ti denně, břitký vzduch do prsou v chůzi bodá,
z rozsedlin jako by vytryskla ledová skalní voda.
Jako by tvoje myšlenky načechral vítr živý,
vyčistil dálky duchovní, hloubky i perspektivy;
jako bys byl schopen rukama dosáhnout téměř nebe,
jako by věčnost svíjela závoj svůj kolem sebe.
Brzký tu soumrak nadchází. Zmnožení světla stínem,
amethyst slunce zhasíná vysoko nad Levínem,
prázdnotou polí rozsévá nesmírně plaché svity,
tak jako den i večer zde bez jakés intenzity.
Jan Opolský, Horská noc, 1931, úryvek